24 Girişimci Adayı ve 6 Startup HUG Serüvenine Başladı!

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden, toplam 3694 başvuru arasından seçilen 24 girişimci adayı ve 12 startup sahibi genç Hamdi Ulukaya Girişimi, Girişimci Adayı ve Startup Destekleme Programına katılmaya hak kazandı. İstanbul’da düzenlenen 3 günlük hızlandırıcı programın ardından katılımcılar programa New York’ta devam ediyor.

ProgramlarSeçimler nasıl yapıldı?KatılımcılarHamdi Ulukaya Kimdir? | Sıkça Sorulan Sorular

 

Program I:
Girişimci Adayı Destek Programı

Türkiye’nin her yerinden, her alanda girişim hayalleri olan ve bu hayalleri hayata geçirmek için yola çıkmaya hazır 24 genci Girişimci Adayı Destek Programı’na davet ediyoruz.

Programın başlangıç bölümü olan Istanbul Boot Camp I sırasında, her bir girişimci adayına kendilerini bir yıl boyunca takip edecek, alanında Amerika’da başarılı girişimler ortaya koymuş bir mentor atıyoruz.

Amerika programı süresince ise katılımcılar Chobani’de uygulamalı çalıştaylara, New York Üniversitesi’nde seminerlere katılıyor, çeşitli şirket, startup ve hızlandırma merkezlerine planlı ziyaretler gerçekleştiriyorlar.

Amerika programı bitiminde her bir girişimci adayı ile girişim hedeflerinin yer aldığı ölçülebilir bir iyi niyet sözleşmesi yapılıp ve Istanbul Boot Camp II’de bu hedeflere ne derece ulaşıldığı gözden geçirilecek.

Bu programa kabul almak için bir girişime başlamış olma zorunluluğu yoktur. T.C. Vatandaşı ve 18 yaşın üstünde olmak şartı aranmaktadır. Yabancı dil şartı aranmamaktadır. Girişimci adayları için yapılan tüm giderler karşılıksızdır.

Program II:
Startup Destek Programı

Türkiye’de herhangi bir ticari ürün ya da hizmeti pazara çıkartmış ve bu girişimi dünya pazarına taşıma hayali kuran 6 şirketi, Startup Destek Programı’na başvurmaya davet ediyoruz. 

Startup Destek Programı’na katılan şirketlere Chobani’nin New York SoHo’daki Kuluçka Merkezi’nde kendileri için ayrılan özel alanda şirketlerini geliştirme olanağı sunuyoruz. 

Katılımcıların hem Chobani’nin hem de çalıştıkları sektörün Amerika’da yerleşik üst düzey yöneticileriyle (pazarlama, satış, finans, hukuk, IK gibi) görüşme fırsatı bulacağı Amerika programının bitiminde düzenlenecek Demo Day’de katılımcılar, mentor ve yatırımcılardan oluşan bir gruba, startupları hakkında bir sunum yapacak.

Program başlangıcında her bir startup için belirlenen hedeflere ne derece ulaşıldığı İstanbul Boot Camp II’de değerlendirilecek.

Programa her şirketten 2 kişi katılabilir.  T.C. Vatandaşı ve 18 yaşın üstünde olmak şartı aranmaktadır. Yabancı dil şartı aranmamaktadır. Startuplar için yapılan tüm giderler karşılıksızdır.


Seçimler nasıl yapıldı?

Destek programlarına yapılan başvurular öncelikle özel olarak geliştirilen algoritma tarafından değerlendirildi. Türkiye’nin her bölgesinden gelen 3.300 girişimci adayının ve aralarında küçük, orta ve büyük ölçekli şirketlerin de olduğu 394 startup’ın başvurusu, TÜİK tarafından belirlenen 12 istatistiki bölgeye göre önce kendi içerisinde değerlendirildi. Algoritma, bu seçimi yaparken özel olarak geliştirilen puanlama sistemiyle zorlukları aşıp başarı gösteren adaylara öncelik verdi. Önce 1.200’e ardından 100’e indirilen girişimci adayı başvuru sayısı, 4 jüri üyesinin gerçekleştirdiği online mülakatlar sonrasında 24’e düşürüldü. Benzer şekilde Startup Destek programına da Amerika ve dünya piyasasına girme potansiyeli en yüksek olan 6 şirket seçildi.

Başa Dön


Sizi Neler Bekliyor?

Mentorluk Desteği
Bir yıl boyunca, tüm program katılımcılarına başta Chobani CEO’su Hamdi Ulukaya olmak üzere sektör liderleri tarafından mentorluk sağlanacak ve her katılımcıya bir mentor atanacak.

Chobani Kuluçka Merkezi
Türkiye’den gelen şirketler için özel olarak hazırlanan program kapsamında, Chobani Food Incubator ev sahipliğinde New York’ta 3 haftalık uygulamaya yönelik seminerler ve şirket ziyaretleri gerçekleştirilecek.

NYU Gelişim Seminerleri
New York Üniversitesi’nde, Profesör Selçuk Şirin yönetiminde profesyonel gelişim seminerleri ile günlük kültürel ve sanatsal etkinliklere katılım gerçekleştirilecek.

Norwich Ziyareti
Chobani’nin kurulduğu New York eyaletinin kuzeyinde yer alan üretim tesisine gidilerek şirketin dünden bugüne geçirdiği evreleri ve uyguladığı yenilikleri yerinde görme fırsatı bulunacak.

Boston Ziyareti
İki gün sürecek Boston turunda, önde gelen bazı kuluçka ve girişim hızlandırma merkezleri ziyaret edilecek.

İstanbul Boot Camp I
New York programı öncesinde, Profesör Erhan Erkut yönetiminde ve Girişimcilik Vakfı koordinasyonuyla İstanbul’da 4 günlük oryantasyon kampı düzenlenecek.

İstanbul Boot Camp II
New York programı bitiminden 6 ay sonra İstanbul’da programa katılanlarla birebir ve toplu olarak değerlendirme ve hedef-takip toplantısı yapılacak.


Tam Burslu Program

Aşağıdaki giderler Chobani tarafından sağlanacaktır:

 • Tüm eğitim programı ve geziler
 • Grup yemekleri
 • Müze giriş ve kültürel etkinlik biletleri
 • Yurtiçi ve yurtdışı ulaşım
 • Yurtiçi ve yurtdışı konaklama
 • Amerika eğitimi boyunca günlük 50 Dolar harçlık
 • Pasaport ve vize masrafları
Chobani Food Incubator's inaugural cohort 2016
Factory tour of Chobani yogurt factory

Önemli Tarihler

 • 30 Nisan | Son başvuru tarihi - 1. adım
 • 2 Mayıs - 16 Mayıs  |  Başvuru dönemi - 2. adım
 • 17 Mayıs   Kazananlar açıklanıyor
 • 17 Mayıs - 24 Mayıs   Pasaport başvuruları
 • 17 Mayıs - 15 Haziran  |  Vize işlemleri
 • 28 Haziran - 1 Temmuz   İstanbul Boot Camp I
 • 2 Temmuz – 23 Temmuz  |  Amerika Programı
 • Ocak 2018  |  İstanbul Boot Camp II

Hamdi Ulukaya Kimdir?

Hamdi Ulukaya, Chobani Yogurt

Hamdi Ulukaya ABD’de son 10 yılın en hızlı büyüyen ve "En Yenilikçi 10 Şirket" arasında yer alan Chobani’nin kurucusu ve CEO’sudur. 

Ulukaya, Erzincan’ın İliç ilçesinde süt ürünleri üreten bir ailede doğdu. İngilizce öğrenmek için Amerika’ya geldikten sonra, New York'un kuzeyinde kapatılmış olan bir yoğurt fabrikasını satın aldı ve beş yıldan kısa sürede yıllık satışlarını sıfırdan 1 milyar doların üzerine çıkararak Chobani’yi ABD’nin en hızlı büyüyen markası yaptı. Fast Company tarafından açıklanan "2017 Dünyanın En Yenilikçi Şirketleri" listesinde Chobani, hem "Gıda" hem de "Sosyal Fayda" kategorilerinde ilk sırada yer aldı. Chobani aynı zamanda tüm sektörleri kapsayan "En Yenilikçi Şirketler" sıralamasında ilk ona yerleşti. 

Ulukaya’nın Chobani’ye yönelik vizyonu, özellikle gıda endüstrisinde köklü bir dönüşümü beraberinde getirdi. Kaliteli gıdayı daha erişilebilir kılmak vizyonuyla kurulan Chobani, kuruluşundan itibaren kârının bir bölümünü hayırsever faaliyetlere aktarıyor. Bu misyonu daha da ileriye götürmek için, Ulukaya, gıda sektöründe yer alan ve sosyal faydaya önem veren girişimcilere destek vermek amacıyla “Chobani Food Incubator”ı (Chobani Kuluçka Merkezi) 2016 yılında kurdu.

Ulukaya, 2015 yılında "The Giving Pledge”i (Bağış Taahhütü) imzalayarak servetinin büyük bir kısmını küresel mülteci krizine çözüm bulunmasına ayırdı ve dünyanın dört bir yanında yurdundan edilmiş insanlara daha iyi çözümler sunmak amacıyla "Tent Foundation"ı (Çadır Vakfı) kurdu. Aralarında Airbnb, Google, İkea, LinkedIn, UPS ve MasterCard’ın da bulunduğu 70 dev şirketi biraraya getiren "Tent Mülteciler için İş birliği İnisiyatifi" şirketlerin mülteci krizine son verme hedefine ulaşması amaçlı bir iş birliği platformu olarak kuruldu.

Başa Dön


Chobani Food Incubator Logo